mikroskop-badanie

Problem z kurzajkami – jak rozwiązać go u dzieci?

Problem z kurzajkami u dzieci, naprawdę często może się przydarzyć. Chocian kurzajki na stopach mogą być trochę mylone z odciskami, są jednak problemem poważniejszym, natury wirusowej.

Mają strukturę grudek i charakteryzują się szorstką powierzchnią. Kurzajki wnikają głęboko w warstwę skórną, co prowadzi do powstania długotrwałego stanu zapalnego. Gdzie pojawiają się najczęściej? Najczęściej możemy je znaleźć pod główkami kości śródstopia, a także na piętach.

Mamy dwa typy kurzajek, które wykazują pewne różnice między sobą. Pierwszy typ czyli HPV1 to takie kurzajki, które mogą być bardzo bolesne i głębokie, zdecydowanie utrudniają chodzenie, czasem wręcz nawet je uniemożliwiają. Są jeszcze kurzajki HPV2 zwane mozaikowymi. Te są z kolei płytkie, a na stopie brodawki tworzą większe skupiska, co też jest uciążliwe, wyjaśnia podolog Sobolewska z Foot-Med Kraków. Na szczęście jednak można swobodnie znaleźć sobie efektywne metody leczenia tego problemu. Nie można zdecydowanie bagatelizować problemu – nawet w przypadku, jak wyżej, że ktoś pomyli odcisk z kurzajkami. Odcisk u dziecka także jest ważny, więc warto od razu skierować się do podologa.

Warto też wskazać jedną charakterystyczną cechę odnośnie kurzajek. Niestety, poprzez zagnieżdżanie w skórze, będą one właśnie bardzo uciążliwe. Czyli przy metodzie leczenia trzeba też pamiętać o tym, że to jest problem który trzeba dogłębnie eliminować. Jak zapobiegać występowaniu kurzajek i zrobić to skutecznie? Na pewno trzeba dziecku uświadomić, jak ważne jest troszczenie się o odpowiednio prowadzoną osobistą higienę. Co więcej, trzeba skupić się tez na tym, żeby wycierać dziecko tylko i wyłącznie jego własnym ręcznikiem. Dodatkowo, szczególnie przy wizytach w centrach sportowych, na basenach – kąpiel tylko w klapkach. A poza tym – po fakcie, stosowanie preparatów, które wspomagają dezynfekowanie, mają działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze, co zapewnia pewnego rodzaju dodatkową ochronę dla stóp.

A w kontekście innych działań, trzeba tu jeszcze będzie się skoncentrować na innej rzeczy. Mamy dzisiaj różne metody zapobiegania kurzajkom, jednak to właśnie profilaktyka będzie doskonałym wyznacznikiem tego, że ów problem nie będzie się pojawiać lub nie będzie problemem z gatunku tych nawracających, co niestety w przypadku kurzajek zdarza się akurat dosyć często.